This image has an empty alt attribute; its file name is IMG_3390.jpg
Керівник клініки дитячої онкології та трансплантації кісткового мозку у ЗУСДМЦ Роман Кізима

Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр у Львові від початку повномасштабного вторгнення працює у посиленому режимі. Тільки тепер з високоспеціалізованої онкологічної лікарні центр перетворився ще й на хаб, який системно перевозить важкохворих дітей за кордон на лікування. 

Керівник клініки дитячої онкології та трансплантації кісткового мозку в ЗУСДМЦ Роман Кізима каже, що більшість дітей з онкологією можна вилікувати і вони житимуть звичайним життям. Тому розпочали великий проєкт з евакуації маленьких пацієнтів. Ми поспілкувалися з Романом про роботу центру та особливості перевезення онкохворих дітей.

«Лікування 90% таких пацієнтів зараз неможливе в Україні»

«Такого досвіду в світі немає. На жаль, під час війни люди забувають про катастрофічно хворих людей. Вони стають непрямими жертвами. Оскільки в країні склалася ситуація, що почали атакувати «рускоязичниє братья», а ми у Львові залишились у відносній безпеці, відповідно наш центр є одним із національних хабів для онкохворих дітей зі всієї України», — розповідає Роман.

Проте у воєнних умовах навіть у Львові важко продовжувати лікування дітей через проблеми з логістикою ліків та зупинкою клінічних досліджень.

Ще одна причина, через яку ускладнюється лікування, — повітряні тривоги. Фахівці змогли частково переобладнати підвальне приміщення: є ліжка, проведено електропостачання, завезли воду та одноразові речі. Проте для онкохворих дітей ці умови такі ж небезпечні, як і ворожа зброя. 

«У них немає стійкості до інфекцій, їх нудить від певних факторів. За 2-3 походи у підвал дитина може підхопити грибок чи померти від інфекції під час лікування. Потрібно розуміти, що це не прості діти. У багатьох складні та різні діагнози, важкі ускладнення. Ми свідомо розуміємо, що лікування 90% таких пацієнтів зараз неможливе в Україні», — каже онколог.

This image has an empty alt attribute; its file name is IMG_3375.jpg
Дитячий онколог Роман Кізима (посередині на фото)

Відтак через неможливість працювати, лікарі були змушені шукати допомоги у лікарнях сусідніх країн. Іноземні медики швидко відгукнулися, адже Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр ще до війни налагоджував міжнародну співпрацю. Зокрема й через це вдалось організувати величезний проєкт з евакуації онкохворих дітей у закордонні клініки. 

Буквально за тиждень ця ідея перетворилася у великий міжнародний проєкт.

«Уже вдалося евакуювати за кордон кількасот онкохворих дітей. В середньому виїжджає одномоментно 40-50 дітей. Найбільша евакуаційна колона складалася із 73 дітей. Навряд чи є зараз у світі лікарня, яка мала більше пацієнтів впродовж такого короткого періоду. Йдеться саме про онкохворих дітей», — зауважує Роман.

Як відбувається евакуація дітей за кордон?

Перший хаб — це медичний центр у Львові, куди приїжджають діти з усіх міст України. Ще до їхнього прибуття Західноукраїнський центр отримує виписку дитини, яка надсилається у систему. Тобто пацієнт одразу потрапляє у реєстр. Далі медичні карти дітей надсилають на переклад. Над цим працюють люди з усього світу 24 години на добу. 

«Коли пацієнти потрапляють у нашу лікарню — починається процес узгодження з польською стороною – тяжкий пацієнт чи ні, які в нього аналізи, будемо лікувати тут чи одразу відправляємо. Тобто кожен потрібний випадок обговорюється», — пояснює онколог Роман Кізима.

Медичні перевезення супроводжує поліція та організовуютья відповідно до кількості пацієнтів. У залежності від стану здоров’я дитини, лікарі визначають, хто їде медичним транспорт, а хто — автобусами. Звісно, усіх пацієнтів супроводжують українські медики.

Створити швидкий перетин кордону допомогло Генеральне Консульство Республіки Польща у Львові. А польський консул особисто супроводжує евакуаційні групи.

Тяжких пацієнтів безпосередньо «швидкими» везуть у лікарню на підтримання стану, щоб вони не померли. А ті діти, у кого стан здоров’я дозволяє, пересідають у military train (санітарний поїзд — укр.) від НАТО, який обладнаний ліжками та реанімаціями.

Далі поїздом прямують у розподільчий хаб у Польщі Unicorn Clinic. Там є польські, американські, німецькі та канадські лікарі, які приймають дітей та визначають, до якої клініки їх можна відправити.

«Ми всім батькам пропонуємо скористатися цією можливістю»

«Зараз до проєкту приєдналися 200 лікарень світу. Наших дітей у Франції зустрічає Бріджит Макрон, дружина президента, у США — Джо Байден, у Німеччині — перша леді», — каже Роман Кізима.

This image has an empty alt attribute; its file name is IMG_3374.jpg
Маленькі пацієнти відправляються у клініку, де й продовжать лікування

Діти отримують медичну допомогу абсолютно безоплатно. Також за можливості їх можуть супроводжувати рідні. 

«Ми продовжуємо лікувати кілька десятків пацієнтів. Але попереджаємо, якщо по лікарні почнуть стріляти чи скидати бомби, — хіміотерапія зупиниться. Вони мають бути готові до цього. Тому зараз усім пропонуємо скористатися цією можливістю, а не бавитись у лікування під сиренами», — наголошує лікар-онколог.

Важливу роль у проєкті зіграли й благодійні фонди «Запорука» і «Таблеточки». Вони підсилили медиків адвокаційно та організаційно і налагодили комунікацію з батьками. Також фонди допомагають із тимчасовим поселенням сімей маленьких пацієнтів у Львові.

Українські медики на прямому зв’язку з польськими Міністерством охорони здоров’я та Міністерством оборони. 

«Ми можемо в останній момент замовити вертоліт у Польщі, додатковий захист, щоб під час конвою не було катастрофічних наслідків. Це дуже круто! Вони оперативно реагують на наші запити. Знову ж таки, це завдяки тому, який розмах здобув проєкт. І завдяки протекції політиків, які нам допомогли», — підсумовує Роман Кізима.