З перших днів повномасштабного вторгнення росії в Україну команда Українського центру охорони здоровʼя фіксує воєнні злочини російських військових проти системи охорони здоров’я України, аби згодом росія понесла відповідальність за свої дії.

Розповідаємо, як наша команда збирає дані, аналізує їх, і як вони потім використовуються.

Хто збирає дані?

Команда Українського центру охорони здоровʼя (UHC). У зборі даних нам також допомагають волонтери в кількох областях. Ми також є членами Коаліції «Україна. П’ята ранку», яка працює від початку широкомасштабного вторгнення Росії для захисту жертв російської збройної агресії в Україні і притягнення до відповідальності вищого керівництва РФ і безпосередніх виконавців воєнних злочинів.

Звідки дані?

Ми збираємо інформацію з трьох майданчиків: відкритих джерел (новини у медіа, пости у соціальних мережах), від департаментів охорони здоровʼя та від свідків нападів.

Ми ретельно перевіряємо усю інформацію, вишуковуючи додаткові факти, фотографії та відео, а також свідків, які можуть підтвердити ці злочини.

Як збирають ці дані?

Усі дані ми фіксуємо за спеціальними правилами – протоколом Берклі. Наші аналітики обробляють кожен окремий випадок та збирають їх в одну базу даних.

*Протокол Берклі – це практичний посібник з ефективного використання цифрової інформації з відкритим вихідним кодом при розслідуванні порушень міжнародного кримінального права, права людини та гуманітарного права, розроблений школою права Університету Каліфорнії в Берклі разом з представниками ООН.

А що потім відбувається з цими даними?

Ми розповідаємо про ці випадки усьому світу: на сторінках UHC, у коментарях та інтерв’ю українським і міжнародним медіа. Разом із кількома світовими медіа ми готуємо аналітичні огляди та допомагаємо інформаційно матеріалами для журналістських розслідувань. Згодом ми передамо ці дані фахівцям, які централізовано збирають інформацію для подачі документів в Міжнародний кримінальний суд у Гаазі.

Чому наші дані відрізняються від статистики МОЗ?

Ми документуємо випадки, коли медичні заклади та медичні працівники зазнали прямих атак: обстрілів, нападів чи вбивств. Наприклад, якщо внаслідок обстрілу було пошкоджено палати, операційні приміщення чи будь-які інші важливі частини медичних закладів. Якщо ж ціллю обстрілу були сусідні будівлі, при цьому у медичному закладі ударною хвилею вибило кілька вікон, це вважається непрямою атакою на медичний заклад.

Ми зосередили увагу на документуванні прямих атак, проте також фіксуємо інші випадки, які в майбутньому перешкоджатимуть наданню медичної допомоги.

Окрім цього деякі лікарні зазнають обстрілів не один раз. Такі ситуації ми фіксуємо, як один атакований медичний заклад. Однак збираємо дані про пошкодження, завдані у різні дні.

Якщо я працюю журналістом чи можу отримати інформацію чи коментарі?

Ми регулярно надаємо інформацію на запит журналістів, а також готові ділитися зображеннями, контактами свідків та історіями. За нашими даними вже було опубліковано матеріали та інтерв’ю на AP, CBC, Times Radio, Aktuálně.cz та ведуться журналістські розслідування. Якщо ви хочете отримати коментар чи додаткову інформацію – напишіть нам на пошту: [email protected]

А якщо я став свідком атаки, як я можу вам про це розказати?

Заповніть коротку гугл-форму. Ми перевіримо усі дані і обовʼязково зафіксуємо випадок.

Проєкт з документування атак на систему охорони здоров’я України втілюється Лабораторією законодавчих ініціатив/Agency for Legislative Initiatives та Українським центром охорони здоров’я (UHC) за підтримки програми «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду “Відродження”.