26 травня під час 75-ої Всесвітньої асамблеї охорони здоровʼя, яку проводить ВООЗ, 88 країн підтримали резолюцію «Надзвичайна ситуація у сфері охорони здоров’я України, країн, що приймають та розміщують біженців, спричинена агресією РФ». Ця резолюція покладає відповідальність на Російську Федерацію за руйнування системи охорони здоров’я України та засуджує агресію Росії, яка призвела до гуманітарної кризи. Здавалося б — перемога. Проте насправді це не так.

Експерти Українського центру охорони здоровʼя (UHC) пояснюють, чому голосування за резолюцію не є перемогою, а сама резолюція викликає багато питань. 

Про Всесвітню організацію охорони здоров’я

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) —  спеціальна агенція ООН, що обʼєднує нації, партнерів та людей з метою розв’язання наддержавних задач у сфері охорони здоров’я. Ця організація має оперативно реагувати на виклики, які постають перед охороною здоровʼя. 


Технічно ВООЗ не має політичного мандату, проте організація має політичний вплив, адже вона складається з урядів країн. Та водночас своє резолюцією ВООЗ закликає Росію відвести війська до міжнародно визнаних кордонів та закінчити воєнні дії, які тривають на території України, не вбачаючи у цьому протиріччя.

Прийнята резолюція засуджує військову агресію Російської Федерації, але є кілька «але»


Прийнята резолюція засуджує військову агресію Російської Федерації проти України, включаючи атаки на заклади охорони здоров’я, задокументовані через Систему нагляду ВООЗ, і визнає, що агресія РФ шкодить здоров’ю українців.

Також резолюція закликає Російську Федерацію негайно припинити будь-які атаки на лікарні та інші заклади охорони здоров’я в Україні, повністю поважати та захищати весь медичний персонал і гуманітарний персонал, який виконує виключно медичні обов’язки, їхні транспортні засоби та обладнання.

Крім того, Генеральна асамблея ВООЗ вирішила: якщо Російська Федерація продовжуватиме дії, які поглиблюватимуть кризу системи охорони здоровʼя України, а також систем на регіональному та глобальному рівнях, то ВООЗ вимагатиме, щоб Асамблея розглянула та застосувала відповідні статті Конституції ВООЗ. Так, стаття 7 Конституції передбачає, що Генеральна асамблея може за таких обставин призупинити право голосування та послуги, на які має право країна-член ВООЗ.


Експерти UHC також акцентують на тому, що за цю резолюцію проголосувало всього 88 країн, 12 голосів було «проти», 53 — утрималися та 30 держав-членів були відсутні під час голосування. Тобто позитивне прийняття резолюції було буквально на межі.    

Росія, як країна-член ВООЗ, досі продовжує впливати на порядок денний та на політики, які формуються в організації. Це достатньо яскраво видно на прикладі другої, майже дзеркальної резолюції, яку запропонувала Російська Федерація (за підтримки Сирійської арабської республіки). Ця резолюція також була винесена на голосування, а отже в організації вкотре дають право висловлюватися країні-агресору в ту мить, коли мають беззаперечно і оперативно у неї його забирати. 

Санкції мають досить умовний характер

У тексті цієї резолюції відсутні вимоги, які раніше висувала Україна: Росія й надалі має право голосу у ВООЗ, а Міністри охорони здоровʼя РФ і Білорусі залишаються на високих посадах.

Прийнятий проєкт резолюції має досить умовний характер. У першу чергу через термін її виконання. Документ, за який проголосували країни-члени, має бути реалізований протягом 7 місяців, що передбачено додатком до самої резолюції. Це достатньо довгий період, який може дозволити Росії продовжувати знищувати українську систему охорони здоровʼя і залишитися без покарання. Тобто організація, що мала б реагувати швидко на гуманітарну катастрофу (яка з кожним днем лише поглиблюється), дає агресору можливість зволікати.

Замість висновків

Прийнята резолюція вигідна Росії значно більше, ніж Україні. Росія далі залишається повноправним членом ВООЗ, її міністр далі обіймає там високу посаду, до Росії не застосовують жодних санкцій, а інші країни нададуть гроші для компенсації того, що вона зруйнувала. 

Нагадаємо, що 10 травня Регіональний офіс ВООЗ в Європі обговорив можливість перенесення Європейського офісу ВООЗ з профілактики та боротьби з неінфекційними захворюваннями за межі Росії. Країни Європи своєю більшістю підтримали резолюцію — 43 проголосували за. Проти проголосували: Росія, Білорусь, Таджикистан. Утрималися — Вірменія та Казахстан, були відсутні на момент голосування — Азербайджан та Сербія. 

Проте ця резолюція взагалі не має жодного конкретного дедлайну, а отже її виконання може відтягуватися навіть не місяцями, а й роками. Раніше експерти Українського центру охорони здоровʼя (UHC) також опублікували аналіз публічних заяв ВООЗ. Так, з початку повномасштабного вторгнення Всесвітня організація охорони здоров’я опублікувала 390 офіційних заяв у своїх соціальних мережах пов’язаних з російсько-українською війною. З них у 59 дописах фігурувало слово війна. У 246 публікаціях ВООЗ ніяк не називав війну Росії проти України. 

Проєкт втілюється Лабораторією законодавчих ініціатив/Agency for Legislative Initiatives та Українським центром охорони здоров’я (UHC) за підтримки програми «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду “Відродження”.