Аналітичний центр Український центр охорони здоров’я (UHC) у партнерстві з громадською організацією Physicians for Human Rights та правозахисною організацією Truth Hounds, подали заяву до Ради ООН з прав людини. Основна мета — нагадати міжнародній спільноті про систематичне порушення Росією норм міжнародного гуманітарного права, у тому числі про атаки на медичні заклади, напади та взяття в полон медиків та перешкоджання наданню медичної допомоги.   У своїй заяві організації вимагають конкретних кроків від Ради ООН з прав людини. 

З перших днів повномасштабної вторгнення російські війська порушують будь-які правила ведення війни та атакують цивільні обʼєкти, зокрема й лікарні. Станом на 30 серпня Український центр охорони здоров’я (UHC) зафіксував, що від початку повномасштабної війни Росії проти України 221 медзаклад зазнав атак з боку російських військових. 

Організації очікують конкретних дій від країн-членів Ради ООН з прав людини у відповідь на дії вчинені збройними силами РФ в Україні. Серед основних вимог є заклик до звільнення затриманих українських медиків, які зараз перебувають у російському полоні, а також прийняття резолюції та застосування відповідних статей за протизаконні дії російської армії.

Атаки  на медичні установи незалежно від того чи це цілеспрямований обстріл, чи невибіркове пошкодження цивільної інфраструктури вважаються воєнними злочинами та заборонені Женевською конвенцією.

«Російська Федерація й досі належить до держав-учасниць Женевських конвенцій. Та протягом більше ніж 6 місяців війська РФ регулярно порушують закони, які закладені в Конвенції, обстрілюючи медичні заклади. Подання цієї заяви дає можливість привернути увагу міжнародної спільноти до злочинів проти медичної системи та медиків. Ми сподіваємося, що це матиме потужний адвокаційний ефект, який зараз дуже потрібен, аби злочини проти медичної системи не йшли з порядку денного країн-членів Ради», — зазначає координаторка проєкту з документування злочинів проти охорони здоровʼя, аналітикиня UHC Діана Руснак

В організації зазначають, що міжнародна спільнота має зробити все необхідне, аби відповідальні за скоєння воєнних злочинів в Україні були покарані.

Нагадаємо, що 7 квітня Генасамблея ООН, призупинила членство Російської Федерації у Раді ООН з прав людини через повномасштабну війну в Україні. Ініціаторами виступили США та Великобританія після повідомлень про жорстокі вбивства російськими силами цивільних у Бучі. До цього зі складу Ради виключили лише Лівію у 2011 році.

Проєкт втілюється Лабораторією законодавчих ініціатив/Agency for Legislative Initiatives та Українським центром охорони здоров’я (UHC) за підтримки програми «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду “Відродження”.