З початком повномасштабного вторгнення СOVID-19 нікуди не зник. Навпаки, останнім часом рівень захворюваності, зокрема в Україні зростає. Український центр охорони здоровʼя (UHC) продовжує моніторити ситуацію з пандемією, тож зібрали основні факти та відповісти на питання, які найчастіше зустрічали останнім часом.

Зростання захворюваності на початку вересня — це «нормально» для пандемії, адже починається осіння хвиля, спад якої зазвичай відбувається орієнтовно навесні.

За даними ВООЗ станом на 14 вересня у світі кількість нових щотижневих випадків зменшилася на 28% (у період з 5 по 11 вересня). Cтаном на 21 вересня ВООЗ зазначає, що у всьому світі кількість нових щотижневих випадків залишалася стабільною протягом тижня з 12 по 18 вересня 2022 року порівняно з попереднім тижнем та було зареєстровано загалом понад 3,2 мільйона нових випадків. 

Та в Україні Міністерство охорони здоровʼя фіксує зростання за кількістю тестувань щотижня майже на 10-15%.

За ці тижні Test Percent Positivity (відношення загальної кількості проведених тестів до виявлених випадків) змінилося з показника 20,5 до 26,4. Тобто фактично більш ніж ¼ від усіх протестованих випадків підтверджують захворювання. Раніше ВООЗ рекомендували, щоб цей показник не мав би перевищувати 5%.

Зокрема зростає кількість пацієнтів, які потребують госпіталізації.

Нижче — дані Центру громадського здоров’я (остання колонка) за тиждень з 05.09 по 11.09. Наразі Вінницька та Чернівецька область мають найвищі показники заповнення ковідних ліжок — 51,3 та 44,2% відповідно.

Чи з’явились нові варіанти вірусу?  

Ковід постійно мутує. Наприкінці липня 2022 Україні виявили підтип домінуючого у світі штаму коронавірусу Омікрон, а саме — «ВА.5».  Його вперше виявили у Південній Африці 25 лютого 2022 року, а у березні ВООЗ внесли цей варіант до переліку потенційно небезпечних і почали моніторити його розповсюдження. 

BA.1: Спочатку найпоширенішою циркулюючою версією Омікрону був субваріант BA.1.

– BA.2: До квітня зʼявився генетично відмінний підваріант, відомий як BA.2. Він становив більш ніж половину нових випадків у Сполучених Штатах і почав домінувати в усьому світі.

– BA.2.12.1: Новіший підваріант, відомий як BA.2.12.1, швидко поширився і наприкінці травня почав домінувати у Сполучених Штатах.

– BA.4 та BA.5: Вперше виявлені у січні та лютому, ці два субваріанти Омікрону були пов’язані зі збільшенням кількості випадків захворювання у Південній Африці у травні.

Чи тестуємо ми зараз на ковід? 

На початку вересня заступник міністра охорони здоровʼя, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін заявив, що зараз в Україні роблять приблизно від 56 до 62 тисяч тестів на тиждень. За останні два тижні (з 29.08 по 4.09) та (05.09 по 11.09) було зроблено 78 762 та 94 039 відповідно, а за період з 12.09 по 18.09 зроблено 138 709. У розрахунку на кількість населення цей показник є досить низьким, тобто система тестування (найбільш ймовірно) не виявляє усіх випадків захворювання. 

Яка статистика захворювань?

Від початку повномасштабного вторгнення Росії, дані щодо поширення ковіду та наслідків хвороби фактично не збиралися. З кінця серпня 2022 року, МОЗ України відновило звітування на щотижневій основі. За даними МОЗ, у період з 12 по 18 вересня в Україні загалом зафіксовано 36 683 нових підтверджених випадків COVID-19 (з них дітей – 5628, медпрацівників – 869). 

Також впродовж 12 — 18 вересня було вакциновано проти COVID-19 81 037 людей. З усіх проведених щеплень 33,3% становлять перші дози, 8% – другі дози, 56,5% – перші бустерні дози, 2,2% – другі бустерні дози.

Ц
ентр громадського здоров’я також збирає дані щодо заповнення ліжок у ковідних відділеннях та інші загальні дані. 

Чи діють карантинні обмеження? І що там по масках?

За розпорядженням Уряду, карантин в Україні продовжено до 31 грудня 2022 року. Та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів має рекомендаційний характер.

У деяких регіонах протягом останніх тижнів місцева влада пропонує повернути масковий режим. Зокрема, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, зважаючи на ріст захворюваності, рекомендував закладам торгівлі повернутися до маскового режиму. Також до обов’язкового носіння масок у громадських місцях можуть повернутися й у Львові. Про це раніше повідомила головний медик Львова Леся Кобецька.

У Тернополі міська рада відновила обовʼязковий масковий режим. З 22 вересня носіння масок буде обов’язковим у громадському транспорті, ТРЦ, магазинах, ресторанах, театрах, кінотеатрах, музеях і церквах. 

Що зі статистикою вакцинації? 

За даними UHC, до початку повномасштабного вторгнення кампанія з вакцинації в Україні  поступово завмерла не в змозі охопити навіть 50% населення. Не вдалося захистити і найбільш вразливі групи, рівень імунізації яких нижчий, ніж серед загального населення.

Станом на 11 грудня 2021 року лише 40% осіб віком 60-69 були вакциновані однією дозою, а 36 % — двома. Дещо гірша ситуація серед людей 70-79, серед цієї групи населення 32% отримали одну дозу, а 28% — дві дози. 

Від початку вакцинальної кампанії щеплено 16 085 581 людей, з них дві дози отримали 15 306 559 людей, першу бустерну дозу – 2 090 796 людей, другу бустерну дозу – 20 214 людина.

Якщо враховувати попередні дані по загальній кількості населення Держстату (близько 41 млн населення всієї країни), то загальні показники охоплення вакцинацією будуть такі: 38% людей отримали дві дози вакцини, лише 5%  — вакцинуватися одним бустером.

Яким був другий рік пандемії і трохи більше про статистику ми розповідали в аналітичному звіті: https://bit.ly/3QSBPRr 

Де знайти інформацію пункти вакцинації, які працюють? 

Перелік пунктів та центрів вакцинації можна подивитися за посиланням: https://bit.ly/3UgpOIH. Це дані, які доступні від МОЗу. Записатися можна також на helsi.me/lp/vaccination  

Які вакцини зараз доступні в Україні для вакцинації? І чи можна дізнатися про доступність конкретної вакцини у пунктах вакцинації? 


Наразі в Україні доступно майже 5 мільйонів доз вакцини CoronaVac, приблизно 400 тисяч — Comirnaty (Pfizer) та 30 тисяч — Johnson & Johnson.

Декілька тижнів через проблеми з логістикою спостерігалася нестача вакцини Comirnaty (Pfizer).

Останню партію на 500 тисяч доз Україна отримала у липні. Та минулого тижня усе відновили та доставили в Україну 400 тисяч доз Comirnaty, які до кінця тижня мають доставити у регіони.

Про наявність вакцини в тому чи іншому пункті краще уточнювати у самому пункті.

Забезпечення вакцинами здійснюється поступово. До прикладу, Львівська область отримала понад 43 тисяч доз, Дніпропетровська — майже 55 тисяч, Одеська – понад 42 тисяч, Київ — майже 59 тисяч доз вакцини Comirnaty/Pfizer.

На початку цього тижня Ігор Кузін також заявив, що МОЗ відмовилося від постачань AstraZeneca та Moderna у межах COVAX.

Чи закуповуємо ми нові вакцини? 

За словами Ігоря Кузіна, Україна розірвала свої контракти на поставку вакцин з метою економії коштів держбюджету та його оптимізації. 

По суті, зараз 100% вакцини проти COVID-19, яку ми отримуємо, йде в переважній більшості коштом програми COVAX. Але інколи інші країни пропонують ковід-вакцини як гуманітарну допомогу, і в залежності від поточної ситуації МОЗ приймає оперативне рішення. На початку цього тижня Ігор Кузін також заявив, що МОЗ відмовилося від постачань AstraZeneca та Moderna у межах COVAX.

Чи можна вакцинуватися не в «своєму» місті? 

Так, звісно. Вакцинуватися можна незалежно від місця прописки. Для отримання будь-якої дози вакцини вам не потрібно направлення від лікаря. До того ж отримати її можна у Центрах вакцинації.  

Коли робити перший бустер?

Якщо від отримання базового курсу щеплення пройшло більше ніж 6 місяців, треба зробити бустерну дозу. Оптимальний термін — від 6 до 9 місяців. Якщо ви пропустили цей термін, тобто пройшло більше ніж 9 місяців — нічого страшного. Курс проходити заново не потрібно. 

Якщо у мене вже є один бустер, чи можна зробити другий? 

МОЗ дозволив другий бустер усім охочим 19 вересня 2022 року. Зробити його можна через 4 місяці після отримання першої бустерної дози. 

Чи потрібно мені робити ревакцинацію, якщо пройшло більше ніж 4 місяців? 

Ні, не потрібно. Ви можете просто отримати другу бустерну дозу, коли у вас зʼявиться можливість. 

Яка ефективність другого бустеру? 

Наукові дослідження вказують, що друга бустерна доза покращує захист проти хвороби та тяжких наслідків, які вона може спричинити.  В одному з досліджень  зменшення рівня захисту  спостерігалося протягом 2-5 місяців після першої бустерної дози вакцини  (мРНК), особливо для варіанту Омікрон. У зв’язку з цим деякі країни рекомендували другу бустерну дозу групам ризику —  людям старшого віку та зі зниженим імунітетом.

В Ізраїлі четверта доза вакцини (досліджували Pfizer-BioNTech) продемонструвала захист як від інфекції SARS-CoV-2, так і від госпіталізації та смерті, пов’язаних з COVID-19, серед людей віком 60 років і старше. Друга бустерна доза надавала у десять раз більший титр нейтралізуючих антитіл у порівнянні з однією бустерною дозою. 

Яка комбінація вакцини максимально ок?

Міністерство охорони здоров’я затвердило наказ, яким оновило схеми вакцинації проти COVID-19. Інактивовану вакцину CoronoVac можна використовувати для бустерного щеплення після застосування інших вакцин. Тобто, якщо людина отримала базовий курс вакциною Comirnaty, Moderna чи будь-якою іншою вакциною, вона може отримати бустерне щеплення (як перше, так і друге) вакциною CoronoVac.

Ці схеми вакцинації, є безпечними та захищають від госпіталізації та ризиків смерті внаслідок коронавірусної хвороби.

Що далі буде з ковідом?

У нашому аналітичному звіті ми писали, що ковід не буде подолано. Він стане ендемічним, тобто буде з нами завжди, наприклад, як зараз грип. Але для більшості країн світу — це станеться не у 2022 році. Цей рік лише покаже, на яких умовах ми укладемо з коронавірусом мирний договір про співіснування.

І є два сценарії: 

Найбільш ймовірно ми перейдемо до першого сценарію, тобто — поступово адаптуємося до вірусу. 

Які довгострокові наслідки ковіду? 

Для переважної більшості людей ковід — це короткочасне захворювання. Однак є й ті люди, які впродовж місяців після одужування відчувають певні симптоми — як проблеми з диханням чи регулярну втому. Цей стан іноді називають  “тривалим ковідом” або постковідним синдромом.

Найчастіше повідомляють про такі симптоми постковідного синдрому:

Інші можливі симптоми включають:

Іноді важко визначити, чи викликані вищевказані симптоми коронавірусом, чи іншою причиною, наприклад, попереднім захворюванням. Адже низка симптомів схожі — як-от у разі синдрому хронічної втоми. 

Хто більше схильний до тривалого COVID-19?

Це приклади, але не вичерпний перелік людей або груп, які можуть бути більш схильними до ризику розвитку постковідних станів, ніж інші групи:


Для чого вакцинуватися повторно, через рік, тобто чому не більший проміжок часу?

Дослідження вказують, що захист, який надає щеплення, з часом послаблюється, саме тому варто вакцинуватися повторно.Залежно від дози та індивідуальних особливостей, він може тривати від 6 до 9 місяців чи більше.  Крім цього з’являються нові варіанти вірусу, проти яких попередньо розроблені вакцини показують меншу ефективність. 

Також ВООЗ попереджає, що люди з груп ризику найбільш ймовірно  потребуватимуть регулярних щеплень, щоб підтримувати імунітет. В тому числі для захисту від нових варіантів вірусу. 


Як тепер із цим буде надалі, потрібно буде щороку вакцинуватися. Чи є якісь нові дані про побічні ефекти, можливо довгострокові. 

Серйозні побічні наслідки від введення вакцини проти ковіду фіксуються вкрай рідко. В країнах, де такі дані збирають, наприклад, у США було зафіксовано 5 випадків анафілактичного шоку на 1 млн введених доз. Інші серйозні наслідки трапляються ще рідше. Тобто шанси їх мати неймовірно мізерні, особливо у порівнянні з тим, які ризики несе відмова від вакцинації. 

Що ви можете відчувати після щеплення? ?

Реакції на щеплення  проти COVID-19, як правило, легкі, тимчасові та подібні до тих, що виникають після звичайних щеплень. Здебільшого це біль у місці ін’єкції, втома, підвищення температури, головний біль. Це найбільш поширені реакції після усіх доз (першої, другої чи бустерних). Більш рідко серед реакцій на вакцину трапляється нудота чи збільшення лімфатичних вузлів. Це абсолютно нормальні реакції, які зникають самостійно через певний проміжок часу й не несуть загрози для здоров’я.