Майже чверть від усіх атак на медичні заклади в Україні — зафіксовані на території Харківщини.


Команда Українського центру охорони здоровʼя (UHC) продовжує документувати та збирає докази нападів російських військ на медичні заклади в Україні. Цього разу аналітики дослідили, як армія РФ завдавала нищівних атак на медичні заклади Харкова та Харківської області.


У звіті, що охоплює період з 24 лютого 2022 року по березень 2023 року, аналітики UHC ретельно дослідили події, які відбувалися у Харкові та області, зібрані факти атак, аналіз пошкоджень, а також історії з коментарями працівників медзакладів, що були обстріляні кілька разів: Харківської обласної дитячої клінічної лікарні №1, Харківської обласної клінічної травматологічної лікарні та Центральної міської лікарні Піщанської Богоматері міста Ізюм. 

«Ви можете собі уявити, коли стріляють з автомата в приміщенні? І темно при цьому. Куди він влучить? В пацієнта? В медичну сестру? Тут навіть не рикошет, він просто стріляє по коридору в темноту. От куди вона влетить та куля? Он до реанімації вони підійшли — а там в нас такі двері — так вони підняли автомат — шарах туди — воно полетіло просто по коридору. Це був жах»

Розповідає в інтерв’ю UHC Марина Руденко,
директорка Балаклійської центральної районної клінічної лікарні.

Географічне розташування Харківщини відносно Росії зіграло фатальну роль у долі регіону. Від початку повномасштабного вторгнення у Харківській області аналітики UHC зафіксували 83 атаки російської армії на заклади охорони здоровʼя: 42 заклади пошкоджено та 7 зруйновано. Обстріли регіону військовими РФ ведуться безперервно. 

«Я лежу і бабахнуло. Я відкриваю вікно, все небо гуде, полетіло кудись. Отакий вогняний шар. Я сідаю за підвіконня і за мною двері вилітають… Деяких медсестер позносило… по вікнах гахнуло, вікна металопластикові – вони виходили разом із рамами — навіть скло інколи було ціле», — згадує Богдан про атаку в ніч з 2 на 3 березня 2022 року.

Богдан Бережний, лікар-анестезіолог та медичний директор
Центральної міської лікарні Піщанської Богоматері міста Ізюм.

37 атак зазнали медзаклади Харкова. У результаті пошкоджені чи зруйновані 23 медичних закладів Харкова. Різна інтенсивність руйнувань зачепила майже 20% усієї медичної інфраструктури міста. Протягом перших десяти днів широкомасштабного вторгнення у Харкові у середньому дві лікарні було атаковано щодня. Щонайменше 8 медзакладів росіяни атакували більше одного разу, що вплинуло на доступ та якість медичної допомоги населенню.

Чому важливо збирати та аналізувати факти та свідчення?

Серед усіх цивільних обʼєктів — медичні заклади мають особливий статус. Женевські конвенції забороняють завдавати їм шкоди за будь-яких обставин. 

«Масовість, систематичність, навмисність та жорстокість цих атак свідчать про те, що Росія свідомо веде війну проти цивільного населення. Тому зібрані у звіті факти необхідно врахувати у майбутніх процесах проти військових та політичного керівництва Росії й ми зробимо все для цього можливе»

Зазначає Діана Руснак, аналітикиня UHC та співавторка звіту
«На лінії вогню: Як російські війська знищують медичну інфраструктуру Харківщини»

Методологія звіту

Оцінки та розрахунки у звіті базуються на інформації з відкритих джерел та свідчень, які команда UHC зібрала, зокрема під час польових візитів Харківщиною у листопаді 2022 року. 

Ми відвідали три медичні заклади Харкова, які зазнавали атак, а також лікарні міста Ізюм та Балаклія. Було зібрано фото та відеоматеріали за допомогою додатка eyeWintess to atrocities, проведено напівструктуровані інтерв’ю з представниками медичних закладів, які були свідками атак.

Кому буде цікавий та корисний цей звіт

Оскільки у звіті детально розписана хронологія та наслідки атак, типи використаної зброї, історії медзакладів та коментарі очевидців, він може бути використаний у роботі: правозахисних організацій, журналістів-розслідувачів, розслідувачів кримінальних злочинів, низці урядових організацій, наприклад Міністерству охорони здоровʼя України, Міністерству інфраструктури України, Міністерству внутрішніх справ України, Міністерству юстиції України та Міністерству закордонних справ України. 

Також звіт може стати частиною наукових робіт в правовій галузі, криміналістиці, епідеміології тощо. 

Раніше команда UHC розповідала про руйнування медичної системи Маріуполя прочитати можна тут та спільно з партнерами презентувала звіт про те, як росіяни цілеспрямовано нищили медичну інфраструктуру в Україні протягом 2022 року. 

Звіт підготовлено у рамках проєкту, який втілюється Лабораторією законодавчих ініціатив та Українським центром охорони здоров’я (UHC) за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».