Команда Українського центру охорони здоровʼя (UHC) презентувала інтерактивну мапу атак РФ на заклади охорони здоровʼя України з початку повномасштабного вторгнення. 

Усі зібрані аналітиками UHC дані про атаки російських військ на медичну інфраструктуру та медиків України доступні на спеціальній онлайн-платформі: hospitalsunderattacks.org.ua

Ресурс містить карту з позначенням закладів охорони здоров’я, що були атаковані російськими військами. За допомогою фільтрів можна дізнатися про дату атаки, тип атакованого закладу, обсяг руйнувань, переглянути фотографії, ознайомитися з аналітичними документами тощо. 

Від початку повномасштабної війни команда Українського центру охорони здоровʼя (UHC) документує потенційні воєнні злочини та злочини проти людяності, які вчиняє Російська Федерація проти системи охорони здоровʼя України. 

Раніше ми презентували декілька звітів, у томі числі про руйнування медичної інфраструктури  в Маріуполі, Харкові та Харківщині, великий звіт про те, як російські військові атакували систему охорони здоров’я України у перші два місяці повномасштабної війни.

Чому важливо збирати та аналізувати факти та свідчення про атаки?


Серед усіх цивільних обʼєктів — медичні заклади мають особливий статус. Женевські конвенції забороняють завдавати їм шкоди за будь-яких обставин, крім випадків, коли медичні заклади позбавляються своєї гуманітарної функції та діють як військові обʼєкти. Тому атака на медичний заклад чи перешкоджання наданню медичної допомоги іншим злочинним способом вважається воєнним злочином. 

Від початку вторгнення війська РФ вчинили сотні атак на медичні заклади, “швидкі” та медичних працівників, грабували лікарні та мінували їхню територію. Ці дії можуть свідчити не лише про потенційні воєнні злочини росіян, але й злочини проти людяності. Доведення злочину проти людяності потребує доведення систематичності атак, характеристик, які вказують на наявність умислу та реалізацію злочинної політики, яка затверджена на рівні вищого політичного та військового керівництва країни.
Саме такі факти зібрані на цій онлайн-платформі. 

Методологія 


Дані на мапі зібрані з кількох джерел: переважно відкриті джерела, коментарі медичних працівників атакованих закладів, напівструктуровані інтерв’ю з медиками та іншим персоналом, які є свідками атак, а також польові візити команди. Усі випадки атак проходять процес верифікації за розробленим командою UHC механізмом. 

Під час збору інформації про атаки аналітики UHC фіксують такі дані:

Кому буде цікавий та корисний цей онлайн-ресурс


Ресурс буде корисний для національних та регіональних органів прокуратури, правозахисних організацій, журналістів-розслідувачів, а також для уряду — наприклад Міністерству охорони здоровʼя України, Міністерству інфраструктури України, Міністерству внутрішніх справ України, Міністерству юстиції України та Міністерству закордонних справ України. 

Також дані з ресурсу можуть стати частиною наукових робіт в галузях права, криміналістики, епідеміології тощо. 

Веб-ресурс підготовлено у рамках проєкту, який втілюється Лабораторією законодавчих ініціатив та Українським центром охорони здоров’я (UHC) за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».