Звіт «Медицина під час війни: вплив повномасштабного вторгнення Росії на систему охорони здоров’я України» — це спроба команди Українського центру охорони здоровʼя (UHC) оцінити вплив війни Росії проти України на систему охорони здоров’я України, зокрема на здоров’я українців, ситуацію з ліками та медичними працівниками.

«Українська система охорони здоров’я вистояла попри руйнівні методи ведення війни росіянами. Водночас ми отримали низку проблем та ризиків, на які необхідно реагувати дуже оперативно. Серед них — серйозна демографічна криза, зростання фінансової неспроможності населення, порушений доступ до медичних послуг на звільнених територіях», — зазначає Діана Руснак, співавторка звіту, аналітикиня UHC.  

Повний текст звіту за посиланням (англомовний):  

Ключові висновки звіту

➤ Система охорони здоров’я вистояла, в основному завдяки вдалим діям уряду на початку вторгнення — зокрема щодо фінансування медичних послуг під час війни, а також фінансової підтримки міжнародних партнерів. Останнє дало змогу втримати систему на тлі кризового падіння ВВП на майже 30%. 

➤ Війна спричинила безпрецедентну міграційну кризу та масштабні переміщення населення всередині країни. За оцінками UHC, станом на кінець 2022 року населення України становило близько 31,4 мільйона людей. З них 1,15 мільйона людей живуть на тимчасово окупованих Росією територіях, захоплених після початку вторгнення.  

➤ Споживання медичних послуг на різних рівнях очікувано впало у перші місяці після вторгнення. Однак амбулаторна та спеціалізована медична допомога поступово відновилися до довоєнних показників протягом 2022 року. Натомість первинна медична допомога не відновилася та потребуватиме підтримки.  


➤ Виїзд за межі України в основному жінок, відсутність почуття безпеки, окупація частини територій України Росією суттєво вплинули на рівень народжуваності та батьківське планування. У 2022 році кількість пологів в Україні суттєво зменшилася у порівняні з 2021 роком. Очікується, що ця тенденція продовжиться в середній та довготривалій перспективі. 

➤ Водночас рівень материнської та малюкової смертності не перевищили рівні 2021 року. Це може свідчити про здатність медичної системи надавати якісну медичну допомогу попри складні умови, спричинені війною.

➤ Рівень рутинної вакцинації серед дітей знизився, хоча й до початку вторгнення не був достатнім. Падіння охоплення щепленнями створює ризики поширення небезпечних інфекційних хвороб, особливо на тлі спалаху поліомієліту, який почався восени 2021 року, та прогнозованого спалаху кору.


➤ У 2022 році тягар інфарктів та інсультів катастрофічно зріс у порівнянні з 2021 роком. Неприродне збільшення госпіталізацій з інфекційними хворобами зафіксоване навесні 2022 року у регіонах, які прийняли найбільшу кількість переселенців з інших регіонів.  

➤ Аналіз фармацевтичного ринку — зменшення його обсягів та здорожчання ліків — вказують на зростання фінансового бар’єра у доступі до ліків. У 2023 році очікується зменшення доступності ліків через падіння ВВП, зростання рівня інфляції, недостатнє покриття ліків державою та історично високий рівень кишенькових витрат на медпослуги та ліки в Україні. 


Документ підготовлено у рамках проєкту, який втілюється Лабораторією законодавчих ініціатив та Українським центром охорони здоров’я (UHC) за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».